1st Battle Squadron, consisting of the battleships Imperator Petr Veliki (F), Veliki Kniaz Dimitriy Donskoi, Veliki Kniaz
Aleksandr Nevskiy, and Veliki Kniaz Yaroslav Medniy.
Imperator Petr Veliki Class Battleship
1st Battlecruiser Squadron, consisting of 4x Izmail Class Battlecruisers
Izmail (F), Borodino, Kinburn, and Navarin
Izmail Class Battlecruisers
Aircraft Carrier Strashniy
Aircraft carrier Gangut
Aircraft Carrier Strashniy
Aircraft carrier Gangut
Cruiser Squadron, consisting of 4x Admiral Lazarev Class Light Cruisers: Admiral Lazarev (F), Admiral Makhimov, Admiral
Kornilov, and Admiral Istonin.
7th Cruiser Squadron, consisting of 4x General Admiral Apraksin class light cruisers:
General-Admiral Apraksin, Admiral Lefort, Admiral Golovin, and General-Admiral Golytsin
8th Cruiser Squadron,
consisting of 4x Admiral Ushakov class Light Cruisers: Admiral Ushakov, Admiral Essen, Admiral Spiridonov, and Admiral
Jones
Admiral Lazarev Class Light Cruisers
General-Admiral Apraksin class light cruisers
Admiral Ushakov class light cruisers
5th Destroyer Flotilla, consisting of:
1x Besstrrashniy (Fearless) Class Flotilla Leader
12x Bucharskiy class destroyers
6th Destroyer Flotilla, consisting of:
1x Besstrashniy (Fearless) Class Flotilla Leader
12x Orphey Class Destroyers
7th Destroyer Flotilla, consisting of:
1x Besstrashniy (Fearless) Class Flotilla Leader
12x Orphey Class Destroyers
9th Destroyer Flotilla, consisting of 12x Tashkent class destroyers
10th Destroyer Flotilla, consisting of 12x Kursk class destroyers
11th Destroyer Flotilla, consisting of 12x Voronezh class destroyers
Besstrashniy Class Flotilla Leader
Bucharskiy Class Destroyers
Orphey Class Destroyers
Tashkent class destroyer
Kursk class destroyers
Voronezh class destroyers
11th and 12th Corvette Flotillas, each consisting of 10x Myak class corvettes.
Myak class corvettes
13th and 14th Corvette Flotillas, each consisting of 10x Lilya (Lily) Class Corvettes.
Lilya Class Corvette
8th and 9th Patrol Flotillas, each consisting of 10 Levin class Patrol Ships
Levin class Patrol Ship
6th and 7th Anti-Submarine Flotillas, each consisting of 10 Kashin class submarine chasers
Kashin class Submarine Chaser
3rd Mine Warfare Flotilla, consisting of 12 Besed class Mine Warfare Ships.
Besed Class Mine Warfare Ship
4th Mine Warfare Flotilla, consisting of 12 Besed class Mine Warfare Ships.
Volkov Class Mine Warfare Ship
7th Submarine Fotilla, consisting of 10x Bezmolvniy (Soundless) Class Coast Defense Submarines.
Bezmolvniy Class Coast Defense Submarines
8th and 9th Submarine Flotillas, each consisting of 10 Molchkom class submarines
Molchkom class submarines
13th and 14th Submarine Flotillas, each consisting of 10x Kovarniy (Cunning) Class Fleet Submarines.
Kovarniy Class Fleet Submarine
11th and 12th Torpedo Boat Flotillas, each consisting of:
20x Mediniy (Brazen) Class Torpedo Boats
Mediniy Class Motor Torpedo Boat
Two Zenit class seaplane carriers
Zenit class seaplane carriers
Seaplane Carrier Orlitsa
Seaplane Carrier Orlitsa
1st Landing Flotilla, consisting of 6x Krokodil class infantry landing ships
Krokodil class infantry landing ships
Three Arctica class Icebreakers, Arctica, Kara Sea, and Laptev Sea, allow Northern Fleet significant capability
to utilize Northern Sea Route
Arctica class icebreakers
First Oiler Squadron, consisting of 4 Betelgeuse Class Oilers.
Betelgeuse Class Oiler
The Border Guards of the Arctic Military District maintain 10 Belomore Class Port Icebreakers. While
not part of the Northern Fleet, they are available to support its operations.
Belomore Class Port Icebreakers
Six fleet oilers give Northern Fleet great strategic flexibility.
Fleet Oilers
|